head-small-image
Kristálygömb

Mit láthatunk a munkaerőpiaci kristálygömbben 2020-ra?

Mit láthatunk a munkaerőpiaci kristálygömbben 2020-ra?
2020.01.08. 08:00

(1. rész)

Már elindult az új év, mindenki visszatért az évvégi pihenőjéről és belevethette magát a munkába, esetleg vadonatúj fogadalmai megvalósításába (vagy átütemezésébe). Ez a tervezés időszaka, de vajon mi vár ránk ebben az évben? Ugyanazok a problémák (vezetői szótárban: kihívások), mint idén, vagy merőben más ügyek? 2019 leggyakrabban kimondott, leírt szava a HR szakmában a „munkaerőhiány” volt. Az év második felében, utolsó harmadában viszont erősen feljöttek a versenyben a „válság”, „lassulás”, „autóipar!” kifejezések is (utóbbi így felkiáltójellel, esetleg a „német” jelzővel kiegészítve).

Egymásnak ellentmondó üzeneteket olvashattunk, hallhattunk a munkaerőpiacon várható fejleményekkel kapcsolatban. Vannak, akik vészjeleket adnak, mások óvatosan, de határozottan figyelmeztetnek, hogy a magyar növekedést, elképesztően magas foglalkoztatási szintet mégiscsak negatívan érintheti a nyugati / globális gazdasági megtorpanás és a többi kiszámíthatatlan, de garantáltan kellemetlen hatás - autóipar gyengélkedése, brexit, kereskedelmi háborúk, stb.  (Jó, hogy az 1990 előtt trendi „begyűrűzés” szó már eltűnt a szótárból…) Sőt, konkrétan már lehetett leépítésekről, gyárbezárásról, rendelés-csökkenésről is olvasni híreket. Intő jel az is, hogy sok helyen a kölcsönzött munkaerő létszámát csökkentik, a természetes lemorzsolódást nem pótolják, létszámstop-ot hirdetnek. Tavaly novemberi internetes cikk: „Az autóipar menthetetlen: készüljünk fel, egy autógyár maradhat Magyarországon”

Ezek mellett a prognózisok mellett viszont továbbra is jelennek meg statisztikai adatokkal, matematikai extrapolációkkal megspékelt tudósítások arról, hogy még sokáig fennáll majd a szinte katasztrofális munkaerőhiányos állapot hazánkban. Csak két szalagcím a közelmúlt híreiből: „Drágább vendégmunkásokat alkalmazni, mégis csapatokban hozzák őket”;  „Drámai a helyzet a régiónkban - Magyarország az élen” (mármint munkaerőhiánytól szenvedő cégek arányában, a Moody’s felmérése szerint).

A kérdés több, mint izgalmas: most akkor mi lesz a munkaerőpiacon? Melyik lesz erősebb: az ipari, gazdasági lassulás munkaerőt „felszabadító” hatása, vagy az elérhető munkaerőt csökkentő sajátosságok együttes hatása (például az évi kb. 40.000 munkavállót „eltüntető” demográfia)? Meddig folytatódik a statisztikai trend, ami szerint csökken a betöltetlen állások száma a piacon?

Egy HR szakemberek számára rendezett konferenciánkon a feltett kérdésre – szeptemberben – még így oszlott meg a 78 válaszadó véleménye:

Nos, a mi HR szolgáltatói kristálygömbünk azt mutatja, hogy ez az év három kategóriába osztályozza majd a vállalatokat, a munkaerőpiaci hatások és teendőik szempontjából:

  • A) Cégek, amelyek nyertesei lesznek a változásoknak és továbbra is a munkaerőfelvétel, toborzás, szakember-vadászat lesz a prioritásuk.
  • B) Cégek, amelyeket minimálisan érintenek a változások, a megtartás lesz a fő feladatuk.
  • C) Cégek, amelyeknek csökkenteniük kell a létszámot, és a szűkítésből következő feladatok lesznek a rangsoruk elején.

Nagy valószínűséggel mindhárom halmaz egyszerre, párhuzamosan lesz jelen a közeljövőben és ez bizony egy másféle dinamikát pörget fel a munkaerőpiacon, amihez újra csak alkalmazkodni kell, ha valaki nem a passzív áldozata akar lenni a helyzetnek. Hogy milyen arányok alakulnak majd ki a három kategória között, azt pl. a vállalatok iparága, földrajzi elhelyezkedése, központi (multiknál: Corporate) stratégiája, piaci helyzete határozza meg – a felsorolás még folytatható lenne… A trendek már látszanak. A cégvezetők, HR szakemberek már jó eséllyel tudják, hogy saját vállalatuk melyik irányba tart, az A-B-C halmazok közül melyikbe esik.

Melyik kategóriában mik a nyerő (vagy legalább veszteség-elkerülő) taktikai lépések? Vannak olyan intézkedések, amiket mindhárom kategóriában észszerű és szükséges megtenni? Cikkünk folytatásában visszatérünk ezekre. 

Pannonjob

2020 január

Témakörök

Érdekességek, aktualitások
Szervezetfejlesztés
Vezetői működés
Foglalkoztatást érintő változások
Munkajogi témák
Könyvajánló
Programjainkról
Reziliencia
Fejlesztés