head-small-image
Szervezetfejlesztés

Home office wellbeing (2. rész) – Testi egészségünk védelme

A wellbeing kifejezés jelentése magyarul: jólét. Sokunk számára már nem csak egy egyszerű szófordulat, hanem egy vállalati körökben is népszerűvé vált kutatási terület. Előző cikkünkben azokat a fókuszpontokat vettük sorra, amelyekre a home office-ban lefolytatott munkaórák ideje alatt érdemes odafigyelni saját mentális egészségünk érdekében. Az alábbiakban pedig azokat a javaslatokat gyűjtöttük össze, amelyekkel testi egészségünk megőrzését támogathatjuk, és tovább növelhetjük komfortérzetünket az otthoni munkavégzés során.

A MEGFELELŐ TESTTARTÁS:

Az ülőmunka sokunknak jelent napi 8-10 órás elfoglaltságot. Így érthető módon nem mindegy, hogy milyen széket vagy egyéb ülőalkalmatosságot választunk a munkavégzéshez. Lehetőség szerint ne az ágyból dolgozzunk, vagy a kanapéról, hanem egy erre a célra kijelölt dolgozószobában egy olyan széken, amely segít minket a megfelelő tartás kialakításában. Fontos, hogy meg tudjuk támasztani a könyökünket, megfelelő támaszték legyen a gerincünknek, lábainknak pedig elegendő helyet biztosítsunk, ezenfelül ideális magasságra állítsuk a képernyőt, amelyen dolgozunk. Egy kartámaszokkal rendelkező szék, kellően magas fejtámlával és állítható magassággal ideális választás, mellé pedig egy ergonómiai szempontoknak megfelelő asztal, polc beszerzése is jó befektetés lehet a távmunkát végzőknek.

MOZGÁS:

Olykor távolodjunk el a laptopunktól és igyunk meg egy frissítőt úgy, hogy 15-20 perc erejéig nem koncentrálunk a munkára. A felállás mellett vannak csupán néhány percet igénybevevő, kimondottan munka közben is könnyen beiktatható átmozgató gyakorlatok, ezekkel is fokozhatjuk testünk éberségét és javíthatjuk vérkeringésünket.

SZÜNET A SZEMNEK:

Figyeljünk arra, hogy rendszeresen pihentessük a szemünket és a nyakunkat, nézzünk el a monitortól, és ha van rá lehetőség, végezzünk szemtornát.

ESZKÖZÖK BESZERZÉSE:

Ha sokat beszélünk telefonon, vegyünk fülhallgatót, ezzel is tehermentesítve a kezünket. Amennyiben tervezői munkát végzünk, válasszunk egy erre a célra kialakított egeret, csuklótámaszt. Ha a nyakunk fáj, mert folyamatosan lefelé kell tekintenünk a képernyőre, egy laptop állvány lehet a megoldás, ezenfelül a lábtámaszoktól kezdve számtalan munkavégzéshez alkalmazható kiegészítővel tehetjük könnyedebbé a hosszú munkaórákat.

MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ FOLYADÉK ÉS ENNIVALÓ:

Legyen a közelben elegendő folyadék (lehetőleg víz), és töltsük fel az otthoni egészséges snack készleteinket is, amely segítségével megfelelő szinten tudjuk tartani energiaszintünket. Érdemes előre gondoskodni az ebédről is, így tudatosan választhatunk az opciók közül, és kevesebb valószínűséggel kerülnek nehéz, cukorban és zsírban gazdag gyorséttermi ételek az asztalunkra.

FÉNY ÉS HŐMÉRSÉKLET:

Bár nyilvánvalónak tűnik, nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a megfelelő fényviszonyok mennyire fontosak szemünk egészségének megőrzéséhez, kiváltképpen fontos a jó minőségű képernyő használata is annak érdekében, hogy csökkentsük a szemünket érő káros hatásokat. Az ideális hőmérséklet beállítása is elengedhetetlen, hogy nyugalmi állapotban, ellazult izomzattal végezhessünk munkánkat.

+TESTEDZÉS:

A távmunka végzésével rengeteg időt spórolunk azzal, hogy nem szükséges a munkahelyre ingáznunk, ez heti szinten akár 8-10 órát is jelenthet. Használjuk ki ezt az időt, és munkaidő előtt vagy után végezzünk testedzést, vagy csak sétáljunk egy nagyot. Már napi 15 perc sétának is érezhetőek a jótékony hatásai.


Két részes cikkünk témáját a következőképpen foglalhatjuk össze: ép testben ép lélek. A saját magunkba fektetett idő mindig meghálálja magát, és végső soron munkahelyi teljesítményünk fokozásához is nagyban hozzájárul.

Kis Gabriella (Pannonjob Kft.)

Témakörök

Érdekességek, aktualitások
Szervezetfejlesztés
Vezetői működés
Foglalkoztatást érintő változások
Munkajogi témák
Könyvajánló
Programjainkról
Reziliencia
Fejlesztés