head-small-image
Érdekességek, aktualitások

Aktuális változások a munkajogban

Számos foglalkoztatási szabály módosult idén január 1. napjától hatályosan az Európai Unió felé fennálló jogharmonizációs kötelezettség teljesítésével összefüggésben, melynek következtében a 2022. évi LXXIV. törvény számos változást hozott úgy a munkavállalók, mint a munkáltatók életében.

Csupán példálózó jelleggel néhány változást kiemelnénk, részletesebben a Pannonjob Kft. szervezésében az MT. új szabályai - munkajogi aktualitások, változások 2023. címmel (és linken elérhető)  Dr. Berke Gyula egyetemi docens által 2023. február 8.-án, 9:30 - 11:30 között megtartásra kerülő ingyenes online előadáson szerezhetnek a jelentkezők, résztvevők bővebb információkat.

Próbaidőt érintő módosítások általában és határozott idejű munkaszerződés esetén:

A felek által a szerződésben kikötött próbaidő utolsó napján is elégséges az azonnali hatályú megszűntető nyilatkozat (felmondás) postára adása, eddig olyan időben kellett a felmondást megküldeni, hogy az határidőn belül oda is érjen a dolgozóhoz. Bár indokolási köte
lezettség most sincs a próbaidő alatti felmondás esetében, de amennyiben felmerül, hogy annak oka a munkavállaló apasági szabadsága, szülői szabadsága, gondozói távolléte hozzátartozó súlyos betegsége okán, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadsága, gyermeke 8 éves koráig előterjeszthető munkaszerződés módosítási kérelme, úgy a munkavállaló a felmondás közlésétől számított 15 napon belüli kérelmére a munkáltatót indokolási kötelezettség terheli szintén 15 napos határidő mellett, mely indokolást is elégséges a határidő utolsó napján postára adni.

Fontos változás a határozott idejű munkaszerződésekben kiköthető próbaidőt is érinti, e szerint ugyanis legfeljebb 12 hónapra létesített munkaviszony esetén a próbaidő tartamát a jogviszony hosszához viszonyítva arányosan, a kerekítés szabályait is alkalmazva kell megállapítani (a három vagy Kollektív Szerződés esetén hat hónaphoz képest), valamint hosszabbítás vagy 6 hónapon belüli ismételt, azonos vagy hasonló munkakörben történő foglalkoztatás alkalmával próbaidő nem köthető ki.
A határozott idejű jogviszonyok esetén kiemelendő az is, hogy annak meghosszabbítása vagy a határozott idejű munkaviszony megszűnését követő hat hónapon belüli ismételt létesítése csak munkáltatói jogos érdek fennállása esetén lehetséges, az nem irányulhat a munkavállaló jogos érdekének csorbítására.
Új előírás az is, hogy a határozott idejű foglalkoztatás esetén a bejelentést egyidejűleg a T1041-es számú nyomtatványon a NAV felé a biztosítás kezdetére és a jogviszony megszűnésére vonatkozóan is teljesíteni kell legkésőbb a biztosítási jogviszony első napján, de még a foglalkoztatás megkezdése előtt. A jogviszony megszűnése időpontjának módosulása vagy a határozott időtartam határozatlan időtartamra változása esetén az Art. változás-bejelentésre vonatkozó szabályai az irányadók.

Amivel gyakorlati tennivaló van:

1. Mt. 46. § szerinti tájékoztató többletelemei:
A tájékoztató kiadásának határideje 7 naptári nap immáron a munkaviszony kezdetétől. Abban a körben, amiről a felek a munkaszerződésben megállapodtak, vagy olyan munkaviszony esetében, ahol a napi munkaidő a 30 percet nem éri el, nem szükséges tájékoztatót kiadni. A frissített tartalmú tájékoztató a január 1. előtt már fennálló munkaviszonyok esetében akkor adandó ki 30 napon belül, ha azt március 31-ig a dolgozó írásban kéri a munkáltatótól.
Kizárólag az új kötelező elemek a következők:
- a munkaviszony kezdete, tartama (megadható munkaszerződésre utalással),
- munkahely (megadható munkaszerződésre utalással),
- a hét azon napjai, amelyekre munkaidő osztható be, a beosztás szerinti napi munkaidő lehetséges kezdő és befejező időpontja, a rendkívüli munkaidő lehetséges tartama, a munkáltató tevékenységének sajátos jellege (megszakítás nélküli, több műszakos, idényjellegű), melyek megadhatók Mt. szabályra utalással,
- a munkaviszony megszüntetésével összefüggő szabályokról, mely megadható Mt. szabályra utalással,
- a munkáltató képzési politikája, és ha van ilyen, akkor a munkavállaló által igénybe vehető képzésre fordítható idő tartama is,
- a hatóság megnevezéséről, amely részére a munkáltató a munkaviszonnyal kapcsolatos közterhet megfizeti, azaz bele kell írni, hogy ez a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

2. 3-10 év közötti gyermeket nevelők éjszakai munkavégzése:
A női, vagy a gyermekét egyedül nevelő férfi munkavállaló számára gyermeke hároméves korától tízéves koráig éjszakai munkára csak az írásbeli hozzájárulásával osztható be, mely irányadó a már meglévő munkaviszonyokra is, így az írásbeli nyilatkoztatás nem csak az újonnan belépők tekintetében áll fenn.

3. Új igazolás adandó ki az új típusú szabadságok kapcsán:
A munkáltatónak igazolást szükséges átadnia a felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére a kiadott apasági szabadság, vagy szülői szabadság tartamáról, amelyben fel kell tünteti a korábbi munkáltató által kiadott apasági szabadság vagy szülői szabadság tartamát is.

4. Munkabér fizetés módja:
Alapvető előírás az átutalással való bérfizetés, amennyiben a dolgozó készpénzben vagy postai címre való utalással kéri azt, akkor erről írásbeli megállapodás kell szülessen.

5. Munkaidőkeret:
A jövőben nem csak a kezdő és befejező időpontját kell a munkaidőkeret kihirdetésben szerepeltetni, hanem az alatta teljesítendő munkaidő tartamát is bele kell írni és közzétenni.


A fenti tájékoztatás tehát nem teljeskörű az új szabályokról, jelentkezzen díjmentes online előadásunkra, hogy felkészült lehessen munkája során!

Témakörök

Érdekességek, aktualitások
Szervezetfejlesztés
Vezetői működés
Foglalkoztatást érintő változások
Munkajogi témák
Könyvajánló
Programjainkról
Reziliencia
Fejlesztés