head-small-image
Érdekességek, aktualitások

Interjúsorozat a Fülöp-szigetekiek munkavállalásáról (2.rész)

A Pannonjob 2017 óta toboroz és biztosít nagy létszámban munkaerő-kölcsönzés keretein belül külföldi munkavállalókat partnerei számára. Az utóbbi időben egyre inkább előtérbe került a Fülöp-szigetekiek foglalkoztatása kvalitásuknak, angol nyelvtudásuknak és munkamoráljuknak köszönhetően. Ezért is döntöttünk amellett, hogy a toborzás-kiválasztástól kezdődően, egészen a foglalkoztatásukig bezárólag több nézőpontból is be szeretnénk mutatni a munkába állásuk folyamatát.

Négy részes interjúsorozatunk alkalmával elsőként a munkaerő-kölcsönző cég ügyvezetőjével, ezúttal pedig egy filippínó munkavállalóval beszélgettünk a témáról.

Dalit Jonnalyn Fülöp-szigeteki munkavállalónk hozzávetőlegesen tizenegyezer kilométerről érkezett hazánkba, hogy Székesfehérváron dolgozhasson az egyik multinacionális autóipari vállalatnál. Kíváncsiak voltunk az ő motivációjára és első benyomásaira Magyarországról, az alábbiakban a vele készült interjút olvashatják.

1. Miért Magyarországot választottad munkavállalás céljából?

Amikor eldöntöttem, hogy melyik országban fogok dolgozni, számomra a biztonság elsődleges szempont volt. Magyarországon biztosak a munkahelyek, biztonságos a munkakörnyezet és összehasonlítva a hazámban megkereshető bérekkel jó fizetést lehet elérni. Az is fontos szempont volt számomra, hogy Magyarországon alacsony a bűnözési ráta, és nagyon jó a közbiztonság. Ezek a dolgok megfelelő biztonságot adnak nekem, annak ellenére, hogy messze költöztem a hazámtól.

2. Mi lepett meg leginkább téged Magyarországra érkezvén?

Amint megérkeztem Magyarországra abban a pillanatban tudtam, hogy itt egy teljesen más hely és társadalmi közeg vár, mint ahol felnőttem. A mindennapokhoz való alkalmazkodás, valamint az ügyintézési nehézségek jelentik a legnagyobb problémát számomra. A kultúra teljesen más, de biztos vagyok benne, hogy meg tudom tanulni, és hozzá tudok szokni.

3. Mi a legnagyobb kihívás, amivel szembe kellet nézned a munkahelyeden?
 

Az egyik legnagyobb kihívás, hogy a nyelvi akadályok ellenére szükséges lépést tartanom a többi dolgozóval. Nehéz, hogy nyilván senki nem beszéli az anyanyelvemet a magyar kollegáim közül, de szerencsére angolul azért sok emberrel tudok kapcsolatot tartani. A Fülöp-szigeteken erős az angol nyelvoktatás, és mindannyian, akik idejöttünk jól beszéljük ezt a nyelvet, így tudunk kommunikálni az angolul is beszélő magyar kollégákkal. Az új környezethez való alkalmazkodás mellett pedig szintén nagy kihívás, hogy a saját megélhetésem biztosítása mellet az otthon maradt családtagjaimat is támogatni szeretném, ahogy azt a legtöbb külföldön dolgozó Fülöp-szigeteki is teszi. Azt kell mondanom, hogy ez elég nagy kihívást jelent számomra.

4. A Pannonjob a munkavállalói élet mely területein támogat téged magyarországi tartózkodásod során?

A Pannonjob munkatársai támogatóak és mindig megadják, amire szükségünk van. Segítenek nekünk mindenben, ami a letelepedéshez szükséges, ezért nagyon szerencsésnek érezzük magunkat, és hálásak is vagyunk nekik. A szállásunk minősége is nagyban segít minket abban, hogy ki tudjuk pihenni magunkat s ezáltal nőjön az életminőségünk, miközben a munkahelyi teljesítményünk is javuljon. Azt, hogy Magyarországon dolgozhatok, életem egyik legnagyobb szerencséjének tekintem. Nemcsak az itteni kultúrát ismerhetem meg, hanem új és érdekes személyiségekkel is találkozhatok. A Pannonjob munkatársainak szívélyes fogadtatása, nagylelkűsége és szakértelme sokat segített nekem az elmúlt hetekben. Amióta itt dolgozom azt érzem, hogy a Pannonjob munkatársai és a munkahelyem nagyra értékelik az itt végzett munkámat, valamint eltökélten követik a vállalat értékeit.

5. Mik a jövőbeli terveid?

Azt tervezem, hogy tovább tanulom a magyar nyelvet, hogy javítsam szakmai tudásomat, és még hatékonyabb legyek a munkában.
Reméljük, hogy mindenki számára érdekes volt a fenti beszélgetés, hiszen bár nagyvállalati és gazdasági folyamatok vezetnek odáig, hogy ilyen messziről érkezzenek hozzánk munkavállalók, mi mégis azt valljuk, hogy legfőbb értékünk az ember, vagyis a munkavállalóink, így az ő nézőpontjukra is épp olyan nagy hangsúlyt kell hogy fektessünk, mint a piac bármilyen más résztvevőjének meglátásaira.

Következő cikkünkben a Fülöp-szigetei partnerünkkel folytatott beszélgetésünket osztjuk meg, mely során többek között a következő témákat érintjük: milyen folyamat vezet odáig, hogy a távoli szigetországból érkező munkavállalók foglalkoztatottakká váljanak hazánkban, miként látja a dolgozók helyzetét.
Interjúsorozatunkat pedig egy a fogadó szervezet HR vezetőjével készített interjú teszi majd teljessé, többek között válaszokat kapunk majd azzal kapcsolatban, hogy mik az eddigi tapasztalatok, sikeres volt-e a Fülöp-szigeteki csoportok beilleszkedése, valamint szó esik majd arról is, hogy melyek az integráció legnagyobb nehézségei.

Témakörök

Érdekességek, aktualitások
Szervezetfejlesztés
Vezetői működés
Foglalkoztatást érintő változások
Munkajogi témák
Könyvajánló
Programjainkról
Reziliencia
Fejlesztés